Svorio metimo mitai – kaip lieknėti, kad kilogramai negrįžtu?

Svorio metimo mitai – kaip lieknėti, kad kilogramai negrįžtu?

Optimalaus kūno svorio palaikymas – vienas svarbiausių veiksnių įtakojančių ne tik išvaizdą, tačiau ir gerą sveikatos būklę bei gyvenimo kokybę. Dėja, neretai svorio metimas tampa aktualus tik pasiekus kritinę ribą, tuomet – ieškoma greičiausių ir papraščiausių būdų kaip sulieknėti, o didžiausiu troškimu tampa itin greitas bei efektyvus rezultatas. Skambiais pavadinimais suvilioja dietos, kurios žada norimus rezultatus, per itin trumpą laikotarpį, tačiau įsiminkite, rezultatas – taip pat trumpalaikis!

Mitas #1 Kalorijų ,,taupymas”, praleidžiant valgymus

Didelė dalis sulieknėti užsimojusių žmonių, siekdami ,,sutaupyti” kalorijų iš savo paros raciono išbraukia tam tikrą valgymą. Neretai – praleidžiami pirmosios dienos pusės valgymai – pusryčiai ar pietūs, todėl vakarop itin padidėja alkio jausmas, atsiranda potraukis – kaloringiems, riebiems  ar saldiems užkandžiams, pritrūkstama energijos, atsiranda mieguistumas. Kuomet jaučiamas stiprus alkio jausmas – itin sunku pasirinkti sveikus produktus, tokiu atveju vieno valgymo metu neretai suvartojama du ar net tris kartus daugiau kalorijų, apsunkinamas skrandis, sutrinka virškinimas. Norint subalansuoti mitybą – svarbu planuoti valgymus – iš anksto pasirinkti sveikus produktus, užtikrinti jog su savimi visuomet turėtumėte sveikų užkandžių, tam, jog nebūtų sunku išverti tarpus tarp pagrindinių valgymų.

Mitas #2 Tam tikrų produktų apribojimas

Yra daugybė dietų, kurių pagrindinis principas – atsisakyti tam tikrų produktų mitybos racione, pavyzdžiui angliavandenių, riebalų ir t.t. Tokia mityba gali duoti greitų rezultatų, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje – vieno ar kelių produktų vartojimas tampa neveiksmingas. Pirmiausiai tokie nekaloringi produktai savo sudėtyje neturi visų reikalingų maistinių medžiagų, todėl tai gali atsiliepti ne tik jūsų svoriui, bet net ir sveikatos būklei. Norint numesti svorio nebūtina daryti kardinalių pokyčių ir išbraukti iš mitybos raciono dalį produktų, ar visus vienos grupės produktus. Svarbu laikytis saikingumo principo ir atsiminti jog kartu su maistu gaunamos ne tik kalorijos, tačiau ir maistinės medžiagos, kurios yra būtinos normaliam organizmo funkcionavimui. Kartais būtent jų trūkumas tampa priežąstimi, kodėl nepavyksta sulieknėti.

Mitas #3 Konkrečių kūno vietų tobulinimas

Itin viliojančiai skamba siūlomų dietų rezultatai – atsikratykite pilvo riebalų, turėkite lieknesnes kojas ir pan. Kad ir kaip neteisinga tai atrodytų – mes negalime pasirinkti kurią kūno vietą patobulinti pirmiausiai. Laikantis sveikos mitybos principų svoris tolygiai mažėja visame kūne. Susikoncentruoti į tam tikros kūno vietos tobulinima galima nebent sportuojant, kuomet atliekami pratimai skirti tam tikram rezultatui pasiekti tam tikroje kūno vietoje, pavyzdžiui sustiprinti pilvo raumenis, sutvirtinti kojas ir pan.  Koncentravimasis į konkrečią kūno vietą gali duoti rezultatų, sustiprinti raumenų tonusą.

Mitas #4 Jei turite antsvorio – kalti angliavandeniai

Šį mitą galima paneigti tik iš dallies, vertinant angliavandenius kalorijų perspektyvoje – jie net dvigubai mažiau kaloringi už riebalus, angliavandeniai savaime neskatina svorio augimo, todėl visiškai jų išbraukti iš mitybos raciono nerekomenduojama. Tačiau kita vertus, rekomenduojama atidžiai rinktis angliavandenių porcijų dydžius, ir pasirinkti teisingo tipo angliavandenius.  Vadinamieji ,,sudėtingieji“ angliavandeniai tokie kaip pilno grūdo produktai, ryžiai, grikiai suteikia organizmui energijos, jie virškinami lėtai todėl palaipsniui išskiria energiją, kai tuo tarpu ,,paprastieji“ angliavandeniai tokie kaip gazuoti saldūs gėrimai, bandelės, balta duona ir pan. itin greitai plūsteli į kraują – gliukozės pavidalu, sudarydami puikias sąlygas riebalų kaupimuisi.

Mitas #5 Jokio riebaus maisto!

Kodėl neverta pasikliauti užrašu ,,mažai riebalų”? Riebalų turinčių produktų keitimas kitais gali sukelti bendrą kalorijų skaičiaus padidėjimą. Neretai akis užkliūva už užrašo ,, mažai riebalų” tuomet likusi produkto sudėtis tampa ne tokia aktuali, kadangi yra šventai tikima jog riebalai viena pagrindinių antsvorio priežąščių. Daugėliu atveju neriebūs produktai savo sudėtyje turi itin daug cukraus, ar konservantų – kurie gali daryti žalą organizmui bei gerokai viršyti kalorijų normą. Be to visiškai atsisakant riebalų rizikuojama netekti itin svarbių organizmui riebiųjų rugščių, tokių kaip tokių kaip omega –  3 bei omega 6.

Taigi kaip numesti svorio, kad kilogramai negrįžtu?

Siekiant numesti svorio bei išlaikyti optimalų svorį – būtina keisti mitybos įpročius. Nepasikliaukite trumpalaikių dietų žadamais rezultatais, išbraukiant tam tikrus produktus galima netekti itin svarbių maistinių medžiagų, vitaminų bei mineralų, bei pakenkti savo sveikatai. PSO bei kitų autoritetingų sveikos gyvensenos specialistų teigimu – sveikos mitybos pagrindą sudaro kuo įvairesnių maisto produktų pasirinkimas. Atsisakant tam tikrų produktų ar maisto grupių, kurių sudėtyje esančios maistinės medžiagos yra gyvybiškai svarbios mūsų organizmui – nepadės pasiekti ilagalaikio rezultato. Kuo ekstremalesnis produktų atsisakymas tuo trumpesnis rezultatas, kadangi ilgainiui tų pačių produktų valgymas ne tik atsibosta, tačiau verčia jaustis alkį bei nuovargį, kuris greitai sugražina prie senųjų mitybos įpročių ir svoris grįžta itin greitai.

Gytydojai, dietologai siekiantiems numesti svorio ir pasiekti ilgalaikį rezultatą rekomenduoja apriboti kalorijų suvartojimą ne daugiau kaip 500 kcal per dieną! Tokiu atveju per savaitę galima netekti iki 0,5kg svorio. Nors tai neskamba taip pat gerai kaip dietų aprašymai žadantys geriausius rezultatus – įdedant mažiausiai pastangų, tai leidžia ilgam pakeisti savo gyvenimo būdą bei valgymo įpročius, todėl labiau tikėtina pasiekti ilgalaikių rezultatų.

Jūsų komentarai